Koho (ne)volit v eurovolbách?

19. 05. 2019 5:57:34
39 stran a hnutí. Všichni to s námi myslí dobře. Kdo se v tom má vyznat? Zvládneme ještě tak naše parlamentní volby. I ty místní. A prezidentské, ty jsou nejzábavnější. Zato senát už nás moc nebaví. A volit lidi někam do Bruselu?

"Jdete k těm volbám, teta?"

"Já vám nevím, teta, to jsou ňáký ty evropský, co mě je potom, kdo bude v tom Bruselu, nebo u jakýho čerta. Mě zajímá, kdo je naším starostou, a eště tak, kdo je naším prezidentem. A s těma sem spokojená."

"Já si to myslím stejně. Jenže můj zeťák a můj vnuk do mě meldujou, že je to důležitý, že pak nadáváme na tu Evropskou unii, ale když tam někoho můžeme volit, tak se na to vykašleme."

"To jsou ty Pražáci. Myslej si, že snědli všechen rozum. I když něco na tom asi je. Tak, že bysme k těm volbám přece jenom šly?"

"No jo, ale koho bysme volili?"

"Já bych volila pana prezidenta Zemana. Ten má pochopení pro nás vobyčejný lidi. A nehraje si na žádnýho fouňu, dá si tlačenku, becherovku a je spokojenej. To je náš člověk. A vobčas ňáký to sprostý slovo, prosím vás, takhle tu mluví většina chlapů a komu to vadí."

"Jenže von, když už je prezidentem, tak už nemůže bejt zvolenej do toho Bruselu, víte?"

"No, dyť já vím. Ale je to špatnej pořádek. Jakápak je to demokracie, když si nemůžeme zvolit, koho bysme chtěli. Pak se divěj, že lidi nechoděj k volbám. Ale pana Babiše volit snad můžu, ne? To je šikovnej a pracovitej chlap, ten už aspoň něco dokázal."

"A vidíte, co lidí mu to závidí a nadává na něj. Hlavně Pražáci. Nejradši by ho chudáka zavřeli do kriminálu. Pak že nejsou tyhle, politický procesy. Jenže na něj voni sou krátký."

"No tak bysme ho mohli zvolit, co říkáte?"

"Když von asi taky nemůže bejt zvolenej, když je tím premiantem, nebo jak se to menuje. Ale von na to má určitě svý lidi. Von má na všechno svý lidi. Dyť von má celou stranu. Ta je prej jenom jeho. Takže voni ho tam poslouchaj a dělaj, co jim řekne. Protože von tomu rozumí stejně nejlíp, má zkušenosti a spoustu toho dokázal. Tak copak vymejšlet něco jinýho, že jo."

"Svatá pravda. Jestli k těm volbám pudu, tak asi budu volit tu jeho stranu."

"No, eště je pak docela dobrej ten Japonec, teď si nemůžu vzpomenout, jak von se menuje. Víte, ten co tu nechce ty muslimy. Von Babiš je asi taky nemusí, jenže to neříká tak nahlas. Zato ten Japonec, ten se vůbec nebojí. Teda já vám řeknu, nechtěla bych, aby se nám tu promenovali po návsi. To by se pak člověk bál vylízt z chalupy. Já vo tom jednou v ňákým pořadu slyšela toho Japonce mluvit a říkal to moc hezky."

"No, to jo, to bych se taky bála. Ale to pan prezident nedopustí. Von říká, tahle země je vaše. Jako že naše. To je moc moudrý."

"To ten Japonec toho říká eště vo moc víc. Taky, že vo všem by měli rozhodovat lidi, jako že my všichni. V ňákým tom referendu. Ne, jako teď, když vo všem hlasujou ty poslanci. Co voni můžou vědět vo našich problémech, že jo."

"Teď si vzpomínám, myslím, že se menuje Okomara, nebo tak nějak."

"Jo, tak nějak. A představte si, že ty mý Pražáci nadávaj i na něj. A víte, co říkaj? Že není možný, aby vo všem rozhodovali lidi, protože nemůžou tomu všemu rozumět. Čemu bych asi tak nerozuměla? A to si říkaj demokrati."

"Myslím, že ten Okomara taky chce, aby lidi mohli vodvolávat politiky. To by potřebovali jako sůl. Já bych je vodsaď hnala. Za to, co tam předváděj."

"A kolik za to berou."

"Jo. Že jim není hanba. Já bych je vodvolala skoro všechny, nechala bych tam jen pana prezidenta, pana Babiše, k nim toho Okomaru, aby je vobčas trochu popíchnul, a voni by se spolu vždycky domluvili. A viděla byste, jak by to fungovalo. Ani volit by pak nebylo potřeba. Co já se mám teď zabejvat volbama do ňákýho Bruselu."

"Jestli to nebylo nejlepší za komunistů, to jsem to jen hodila do tý urny, vůbec jsem to nemusela číst a byl pokoj. V tomhle brajglu aby se jeden vůbec vyznal."

"Máte recht. Voni některý komunisti sice byli neřádi, to zas jo, ale co nám chybělo. Družstvu se dařilo, dostávali jsme vobědy, krmení pro zvířata, když bylo potřeba něco na baráku, ňákej ten materiál se tam dycky našel. A politika je stejně svinstvo. Tenkrát i teď."

Autor: Jiří Strádal | neděle 19.5.2019 5:57 | karma článku: 21.01 | přečteno: 877x

Další články blogera

Jiří Strádal

Proč chudák Andrej Babiš nemůže odstoupit

V jednom blogu jsem četl trefné pozastavení nad tím, že Stanislav Gross rezignoval kvůli podezřelému prokázání původu peněz na koupi bytu, zatímco Andrej Babiš je dál premiérem přes celou řadu závažnějších kauz.

13.6.2019 v 5:36 | Karma článku: 43.39 | Přečteno: 6270 | Diskuse

Jiří Strádal

Tak tu zas po 30 letech máme trikolóru.

V mé paměti zůstane trikolóra symbolem srpna 1968 a listopadu 1989. Symbolem dvou krátkých chvil, kdy se náš národ vybičoval ke statečnému postoji. Tahle Klausova trikolóra mi do toho nějak nezapadá.

11.6.2019 v 21:17 | Karma článku: 21.14 | Přečteno: 582 | Diskuse

Jiří Strádal

Pokus o česko-slovenský pohled na brexit

Docela mě překvapilo, že od referenda o brexitu už uplynuly skoro tři roky. Z brexitu se stalo něco jako nechutný rozvod známých celebrit neustále propíraný v bulváru. Nebo jako zacyklená telenovela z lepších kruhů.

11.6.2019 v 12:03 | Karma článku: 12.57 | Přečteno: 339 | Diskuse

Jiří Strádal

Duo Zeman-Babiš? Máme, co si zasloužíme.

Říká se, že každá země má takovou vládu, jakou si zaslouží. V demokracii to samozřejmě platí tuplovaně. Jsme v tom asi učebnicový případ.

2.6.2019 v 10:46 | Karma článku: 28.62 | Přečteno: 678 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Je zmanipulovaný dav na Letné skutečným obrazem naší společnosti?

O tom, že dav, svezený zadarmo na Letnou autobusy z celé republiky, jak na to upozornil Václav Klaus st., byl zmanipulovaný, dnes už asi pochybuje jen naprostý hlupák, který nikdy nic nedokázal

26.6.2019 v 19:12 | Karma článku: 18.85 | Přečteno: 837 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Osobnost kardinála Tomáše Špidlíka

V roce 2019 si nejen věřící, ale i vzdělaná veřejnost, na Boskovicku i v jiných místech České republiky a Evropy, připomíná nedožité sté narozeniny kardinála Tomáše Špidlíka, který se narodil 17. prosince 1919 v Boskovicích.

26.6.2019 v 13:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Petr Zachrdla

Proč se mi nelíbí hon na Babiše?

Zamyslel jsem se nad posledními demonstracemi proti Babišovi a nad skutky, které lidé označují jako nepřijatelné pro politika.

26.6.2019 v 12:50 | Karma článku: 42.28 | Přečteno: 2225 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Nad Ukrajinou se duha neklene: DOKONČENÍ

2. část eseje o politice a geopolitice Ukrajiny. (Zde odkaz na první, včera publikovanou část textu: https://pavelkopecky1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=718734)

26.6.2019 v 12:20 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 274 | Diskuse

Petr Burian

Premiér sjednotitel

Při své první volbě si prezident Zeman vytkl opravdu obdivuhodný cíl. Stát se sjednotitelem celé země, všeho lidu. A to jak na ideové, tak i na fyzické úrovni. A popravdě musíme přiznat, že se mu to dosud ne až tak úplně podařilo.

26.6.2019 v 10:36 | Karma článku: 32.66 | Přečteno: 2073 | Diskuse
Počet článků 32 Celková karma 21.02 Průměrná čtenost 1203

Je ženatý, má dvě děti, pět vnoučat a dva psy (věrnou kámošku, vlkodava Bernardetu, od 4.5.už jen ve smutku krásných vzpomínek). Vyšlo mu pár knížek nabízejících prolínání současnosti s historií. A taky knížka Korupce po III. pivu, která se snaží odhalovat absurdnosti naší doby. Charakterizoval by se jako kříženec nejlínějšího workoholika s nejpracovitějším kavárenským povalečem.

Najdete na iDNES.cz